Home page > Aktuality > SAHEL 2 prověřuje další kontingent do Mali

SAHEL 2 prověřuje další kontingent do Mali

Certifikace 2. úkolového uskupení (ÚU) AČR MALI běží naplno ve vojenském výcvikovém prostoru (VVP) Březina poblíž Vyškova. Vojáky, kteří již brzy vyrazí do Afriky, prověřuje několik desítek specialistů, nejen z Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově. Vše probíhá tak, aby byly procvičované scénáře a incidenty maximálně realistické.

 

Certifikací vrcholí několikaměsíční úsilí přípravy nové jednotky do Mali. Téměř čtyřdenní nepřetržitý výcvik prověří při celkovém počtu několika desítek incidentů, jak se vojáci pod vedením velitelů na své půlroční působení ve vzdálené Africe nachystali. Do cvičení se zapojil nejen řídící štáb a skupiny imitace a rozehry z Vyškova, ale také rozhodčí služba, sestavená z vojáků, kteří již misí v Mali prošli. Malijskou armádu představuje rota Aktivních záloh z Plzně, která díky cvičení také projde zajímavým výcvikem.

Ve VVP Březina byly vytvořeny dvě pomyslné základny Bamako a Koulikoro, kde přeberou další čeští vojáci štafetu od svých předchůdců v měsíci listopadu. Základem činnosti je ochrana základen a osob, tedy tzv. force protection. To probíhá ať už v rámci strážní služby na bráně nebo věžích, či v rámci QRF (Quick Reaction Forces – síly rychlé reakce). Dále se nacvičuje CMATT (Combined Mobile Advisory and Training Team) – zjednodušeně řečeno: několikadenní odloučené působení týmu cvičícího malijskou armádu, který potřebuje také patřičné zázemí a ochranu.       

Do výcviku se zapojily i Vzdušné síly AČR, konkrétně kbelská 24. základna dopravního letectva s vrtulníkem Sokol. Díky němu si jednotky vyzkoušely vzdušné přesuny, MEDEVAC (odsun zraněných), poruchu vrtulníku spojenou s unikáním a opětovným vyzvednutím odloučených osob („Personal Recovery“).

 

Autor: kapitán Marek Maxim Švancara

Fotogalerie

Nahoru