Home page > Aktuality > Příprava kontingentu do Mali jde do finální fáze

Příprava kontingentu do Mali jde do finální fáze

V uplynulém týdnu probíhala poslední společná příprava 2. Úkolového uskupení AČR Mali před závěrečným certifikačním cvičením, při kterém si vojáci, kteří spolu budou již brzy působit v africké misi v Mali, opět prověřili svou formu. Toto cvičení pomalu uzavírá období dlouhé přípravy, které završí blížící se certifikace jednotky. Poté už následují závěrečné kontroly z nadřízených stupňů a uskupení bude připraveno k plnění operačního úkolu v místě nasazení.

Celý kontingent se sešel po pauze určené k vybírání dovolené a volna opět v Přáslavicích.

V pondělí předalo velení kontingentu příslušníkům nové informace o situaci v místě nasazení a následujícím průběhu přípravy.

V úterý se konala přednáška specialisty na tropickou medicínu a epidemiologickou situaci v oblasti afrického Sahelu. Následně proběhlo očkování povinných vakcinací. V tomto dni byli také příslušníci uskupení dovybaveni materiálem, který budou používat při svém blížícím se působení v Mali. Vybavení si všichni prakticky vyzkoušeli hned v následujících dvou důležitých dnech při výcviku.

Ve středu 11. září se uskutečnilo házení ručních granátů (HRG) ve VVP Libavá. Všichni vojáci z kontingentu si tímto prakticky vyzkoušeli použití dvou typů ručních granátů, které jsou k dispozici v místě nasazení. Jeden z granátů byl navíc pro většinu přítomných úplnou novinkou, jelikož se jedná o nově zavedený ruční granát. Cvičení HRG proběhlo při dodržení vysokých standardů bezpečnosti zcela hladce.

Ve čtvrtek 12. září čekal celý kontingent střelby, které probíhaly na několika úsecích a z několika druhů zbraní. Prvním stanovištěm byla střelba z brokovnice, jak na na letící cíl, tak i na cíl v blízské vzdálenosti. Na dalším úseku se střílelo kontrolní cvičení s pistole CZ 75 PHANTOM a útočné pušky CZ 805 BREN. Všichni příslušníci

V průběhu celého týdne probíhala psychologická příprava, kdy se několik psychologů věnovalo příslušníkům Úkolového uskupení, jak po individuální, tak i skupinové stránce. Psychologové konstatovali, že jednotka disponuje vysokou mírou odhodlání, zodpovědnosti a dobrými mezilidskými vztahy.

Autor: kapitán Marek Maxim Švancara

2. ÚU AČR Mali, které bude působit na koaličních základnách v africkém Mali je postavené na bázi 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic, doplněné o specialisty z dalších složek rezortu obrany.

Předpoklad nasazení je od listopadu roku 2019 do května 2020.

Velitelem uskupení je kapitán Jan Brunclík z Velitelství 7. mechanizované brigády.

Fotogalerie

Nahoru