Home page > Aktuality > Příprava dalšího kontingentu do afrického Mali běží naplno

Příprava dalšího kontingentu do afrického Mali běží naplno

V měsíci květnu se naplno rozjela příprava 2. úkolového uskupení AČR Mali, které bude v závěru roku 2019 nasazeno na základnách v Bamaku a Koulikouru. Převážnou část kontingentu tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic, který doplňují odborníci z dalších útvarů rezortu.  

„Poté, co bylo vydáno Nařízení velitele pozemních sil k výstavbě, přípravě a vyslání jednotek 2. ÚU AČR MALI, byl vybrán personál a zpracován souhrnný plán přípravy. Následně na to, byla na začátku měsíce května provedena velitelská stáž hlavních funkcionářů jednotek v místě nasazení, kde se všichni seznámili s prostředím, plněnými úkoly a nastavenými procesy fungování v misi Evropské unie (EUTM) v MALI. Příprava jednotky bude vrcholit v měsíci říjnu certifikačním cvičením; znamená to tedy půl roku intenzivní přípravy.  Všichni příslušníci jednotky musí také splňovat předepsané kurzy, které budou podle odborností absolvovat především v měsících květnu a červnu 2019,“ shrnuje velitel jednotky kapitán Brunclík.

Velitel jednotky ochrany v Koulikoru, kapitán Tvrdý doplňuje: „V polovině června už začne kontingent cvičit jako celek a následně nás čeká velitelská příprava na půdě Velitelství výcviku-Vojenské akademie ve Vyškově.“  V těchto dnech ve vojenském výcvikovém prostoru (VVP) Libavá proběhl komplexní polní výcvik, kde jednotka plnila bojové střelby družstev a taktickou přípravu se zaměřením na dlouhé přesuny a kontrolu pravděpodobných míst odpalu raket, které by mohly ohrozit základnu koaličních partnerů mise EUTM.  Do tohoto zaměstnání se také zapojila psychologický služba pod vedením kapitánky Černé. Psychologická příprava byla navázána na noční výcvik se zaměřením na zátěžovou psychologii a relaxační techniky.

Převážná většina příslušníků jednotky už má zkušenosti ze zahraničních operací, ale Mali má přeci jenom svá specifika, proto bude důkladně provedená příprava důležitým základem pro úspěšné splnění úkolu při nasazení. 

Autor: kapitán Marek Maxim Švancara, kaplan a pověřený TID 2. ÚU AČR MALI

Fotogalerie

Nahoru