Home page > Aktuality > Kurz CLS pro 2. úkolové uskupení AČR Mali

Kurz CLS pro 2. úkolové uskupení AČR Mali

Během uplynulého týdne vyvrcholil jeden z mnoha běhů elitního kurzu CLS (Combat Life Saver), pořádaný praporním obvazištěm 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. Tým vedený odborným garantem kurzu nrtm. Michalem Pluhařem v posledních čtrnácti dnech měsíce srpna připravoval vybrané příslušníky 2. ÚU AČR Mali, kterým již vrcholí příprava k nasazení do zahraniční operace v Africe. Souběžně s kurzem CLS probíhal u 72. mechanizovaného praporu v Přáslavicích kurz francouzského jazyka, zaměřený především na vojenskou terminologii. Posluchači jazykového kurzu se zapojili do závěrečné cvičné operace pod velením zástupce velitele 2. ÚU AČR Mali. „Při přípravě taktické operace vždy klademe důraz na co největší přiblížení realitě, se kterou se mohou vojáci v místě nasazení setkat. V případě přípravy do Mali jsme mohli využít vlastních zkušeností a nejnovějších poznatků účastníků stáží. Když se k tomu do rozehry přidala francouzština a extrémní horko, dostali jsme cvičící ještě pod větší tlak než obvykle,“ vysvětluje nrtm. Pluhař.

Námětem taktické operace byl přesun na vzdálenou střelnici a její rekognoskace, během níž byla manévrová jednotka nucena vyřešit nehodu a zranění koaličního příslušníka mise na ose přesunu, nebo problémy v komunikaci s příslušníky malijských ozbrojených sil. Při příjezdu na střelnici došlo k iniciaci improvizovaného výbušného zařízení pod prvním vozidlem patroly a následné střelbě z ručních zbraní. Důsledkem bylo zranění několika příslušníků jednotky.

Po zničení protivníka a zajištění prostoru začali účastníci kurzu CLS ošetřovat raněné ve shromaždišti a připravovat je na zdravotnický odsun MEDEVAC (Medical Evacuation). Další část jednotky se mezitím postarala o výběr, propátrání a zajištění vhodného místa pro přistávací plochu. „Během závěrečné operace kurzu CLS jsme si prověřili sladěnost dvou skupin ochrany při specifických incidentech. Důraz byl kladen především na procedury spojené s vyžádáním zdravotnického odsunu MEDEVAC, problematiku C-IED (Counter Improvised Explosive Device) a reakci na kontakt s protivníkem. Velitelé manévrových jednotek museli mít neustálý přehled o situaci a pružně se rozhodovat. Spojaři si vyzkoušeli komunikaci ve francouzštině při kontaktu s místními a v angličtině při podávání hlášení ve standardizovaných formátech mise EUTM-M (European Union Training Mission in Mali),“ dodává zástupce velitele 2. ÚU AČR Mali npor. J. V.

2. úkolové uskupení AČR MALI je postavené na bázi 72. mechanizovaného praporu
z Přáslavic, převážně 2. mechanizované roty, doplněné o specialisty z dalších složek.
 Předpoklad nasazení je v závěru roku 2019.
 Kontingentu velí kapitán Jan Brunclík ze 7. mechanizované brigády.

Fotogalerie

Nahoru